ALKOHOL A PRÁVO

NÁVYKOVÁ LÁTKA

Alkohol (ethanol), resp. alkoholické nápoje patří do široké skupiny návykových látek. Pojem návyková látka je upraven ve více zákonech, ale tím výchozím (obecným) je pro naši potřebu zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů.

ALKOHOLICKÝ NÁPOJ

Alkoholickým nápojem je každý nápoj, který obsahuje více než 0,5 % objemových ethanolu (mezi nealkoholické nápoje patří i tzv. nealkoholické pivo). Mezi alkoholické nápoje se řadí i nápoje se sníženým obsahem alkoholu, které obsahují objemově ethanol v rozsahu od 0,5 % do 1,2 % (např. určitý typ Cideru, nebo Radleru).

MÝTUS LEGÁLNÍ DROGY

Velmi často se můžeme setkat s nepřesným konstatováním, že alkohol patří mezi tzv. legální drogu. Jedná se o vžitý omyl, neboť prodej alkoholu nebo jeho podání osobě mladší 18 let zakládá důvodné podezření ze spáchání přestupku, a to jak u fyzické, tak i u právnické a podnikající fyzické osoby. Nelze tedy hovořit o absolutní „dostupnosti“ alkoholu, neboť jeho legálnost je podmíněna věkem. Prodej alkoholického nápoje prostřednictvím prodejního automatu je zakázán.

PITÍ ALKOHOLU NA VEŘEJNOSTI

Obec může obecně závaznou vyhláškou zakázat konzumaci alkoholických nápojů na veřejně přístupném místě nebo veřejnosti přístupné akci, pokud je toto místo nebo akce přístupná osobám mladším 18 let a omezit nebo zakázat v určitých dnech nebo hodinách nebo na určitém místě prodej, podávání a konzumaci alkoholických nápojů v případě konání kulturní, sportovní nebo jiné společenské akce přístupné veřejnosti.

PŘÍRUČKA – ALKOHOL V PRÁVU

Další užitečné informace týkající se zakotvení alkoholu v právu najdete v příručce níže.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.