Alkohol v českých tištěných médiích, rozhlase a televizi, výběr témat 2.-15. 8. 2020

Srp 17, 2020

Pivní kola se mohou vrátit, soud zákaz zrušil

V sobotu přestane v širším centru Prahy platit zákaz takzvaných pivních kol, tedy vozítek, na nichž skupinky turistů popíjejí alkohol. Původní opatření magistrátu zrušil soud a dočasnému zákazu, který město zavedlo místo něj, vyprší platnost. Podle náměstka Adama Scheinherra by mohly městské části schválit zákaz každá zvlášť v koordinaci s magistrátem. Žalobu na původní opatření podalo několik firem, kterých se zákaz nějakým způsobem týkal. Soud jim dal v květnu za pravdu v tom, že o zákazu neměl rozhodovat magistrát. Ten totiž má podle Statutu hlavního města vydávat dopravní opatření pouze na silnicích první třídy, zatímco zákaz pivních kol se týkal zejména nižších komunikací. S opatřením podle dokumentu také nesouhlasila Praha 4. Soud rovněž uvedl, že jako důvod k podobné regulaci podle silničního zákona neobstojí „argumentace vhodností, kulturností či estetičností daného dopravního prostředku“. Magistrát podle soudu ani dostatečně neprokázal, že vozítka jsou hlučná a ruší místní obyvatele. Proti rozhodnutí město podalo kasační stížnost k Nejvyššímu soudu. Pivní kola se nevrátí do Karlína. Městský zákaz totiž Karlín nezahrnoval a tamní radnice vydala svůj vlastní. Ten soudem zrušen nebyl.

Mladá fronta DNES, 14.08.2020

Dražší alkohol i cigarety

Ceny v obchodech v červenci převážně rostly, meziroční inflace v minulém měsíci dosáhla v průměru růstu 3,4 %. Nejvíce podražilo ovoce, a to dokonce o 22,8 procenta. Více jsme podle Českého statistického úřadu platili také za alkohol a cigarety. Tabákové výrobky podražily přes rok o skoro 14 % a alkohol bezmála o jedenáct.

Blesk, 14.08.2020

Opilí koloběžkáři: Oběma naměřili přes dvě promile

Jízda pod vlivem alkoholu se nevyplácí ani na koloběžce. Ve čtvrtek 6. srpna jel po deváté hodině večer pětačtyřicetiletý muž na elektrické koloběžce po silnici od Svojkovic na Bohuslavice a při jízdě havaroval. Při nehodě se vážně zranil. Záchranka ho odvezla do jihlavské nemocnice. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, při které naměřili 2,39 promile. Dopravní nehodu policie šetří. Dalšího opilce na motorové koloběžce, který měl přes dvě a půl promile alkoholu, odhalili ve stejný den policisté v Telči. Test ukázal 2,66 promile. Policisté mu další jízdu zakázali.

Jihlavský deník, 12.08.2020

Útrata za neřesti je rekordní

Lidé v Česku, počítaje v to i přijíždějící cizince, si dopřávají stále víc neřestí. Obliba tabáku, alkoholu, prostituce a drog, vyčíslená v penězích, se od počátku milénia zdvojnásobila na více než 220 miliard korun. Což je nejvíc od roku 2001 a zřejmě i vůbec. Je to dáno zejména vlivem prvních dvou zmíněných neřestí, za které u nás loni lidé utratili dohromady přes 204 miliardy korun. Na vzestupu je také prostituce. Oproti stavu v roce 2001 klesla ale útrata za drogy, i když mírně. Alespoň tak to uvádějí nejnovější data statistiků Eurostatu. Výdaje za tabákové výrobky a alkohol lze poměrně snadno odvodit z oficiálních údajů o prodeji a odvedených daních. U prostituce a drog vycházejí statistici z mezinárodně dané metodiky dopočítání na základě vývoje legální a stínové ekonomiky v dané zemi. Za růstem výdajů v oboru „hříšná spotřeba“ není jen větší kupní síla Čechů a rostoucí počty cizinců a turistů u nás. „V růstu výdajů se odráží obecná spotřebitelská inflace, jelikož třeba i prostitutky musí z něčeho platit nájem a elektřinu. Vyšší náklady na energie či mzdy zase zdražují výrobu alkoholu či tabáku, přičemž do cen tohoto zboží se také promítá navyšování příslušné spotřební daně, případně úpravy sazeb DPH,“ komentuje statistiku Eurostatu hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

Lidové noviny, 11.08.2020

ROZCESTNÍK. Osobní výběr ze světového tisku

[…] Ve státě New York nově podle serveru CNN povolili prodej zmrzliny s tvrdým alkoholem. Zákon podepsal v pondělí guvernér Andrew Cuomo a má pomoci místním mlékárnám, výrobcům alkoholu, restauracím a prodejcům uhasit „zvyšující se poptávku“ po alkoholické zmrzlině. Ta už nyní může obsahovat víno, pivo nebo cider. Nově však mražená potěšení mohou obsahovat až pět procent alkoholu. Kvůli tomu také budou muset být označena stejnými etiketami a varováními jako produkty s vínem, pivem či zmiňovaným ciderem. Podle senátorky Rachel Mayové a členky shromáždění Donny Lupardové nový zákon také pomůže turistickému průmyslu. „Jsem vděčná guvernérovi, že tento zákon posvětil, a těším se, až si s ním příští rok na veletrhu dám zmrzlinu s bourbonem a javorovým sirupem!“ napsala Mayová v prohlášení. Ze svatby své sestry v červencovém parnu si pamatuji zmrzlinu s vodkou a dalším alkoholem, jíž dali snoubenci v letních vedrech přednost před dortem. […]

Lidové noviny, 08.08.2020

Prázdniny namol. Opilé děti končí v přerovské nemocnici

Alkohol u mladistvých vede k úrazům i sebepoškozování. Sedmnáctiletému „rekordmanovi“ naměřili 3,59 promile. Letní prázdniny se přehouply do druhé poloviny a děti je tráví nejrůznějším způsobem. Některé si ale volna užívají doslova plnými doušky. Přerovská nemocnice přijímá v posledních týdnech čím dál častěji podnapilé děti. […] Na dětském oddělení nemocnice skončí ročně s otravou alkoholem třináct až patnáct nezletilých. „V posledních letech nepozorujeme větší výskyt otrav alkoholem, stejně tak ale nedošlo ani v období koronaviru ke snížení počtu případů. Přitom byla omezena školní výuka, zavřené bary, neprobíhaly ani zábavy a diskotéky,“ uvedl primář dětského a novorozeneckého oddělení přerovské nemocnice Jaroslav Bouchal. […] Dvě třetiny hospitalizovaných s diagnózou otrava alkoholem tvoří chlapci a občas zdravotníci v přerovské nemocnici naměří nezletilým takovou hodnotu alkoholu v krvi, za kterou by se nemusel stydět ani zdatný dospělý pijan. […]

Hranický týden, 07.08.2020

Češi v karanténě pili více. Přesto tržby za lihoviny klesly o 40 procent

Tržby výrobců a dovozců lihovin v České republice v letošním prvním pololetí meziročně klesly o 40 procent, uvedla Unie výrobců a dovozců lihovin ČR, která sdružuje 17 firem reprezentujících více než 80 procent trhu. Důvodem je jarní uzavření restaurací kvůli šíření nemoci covid-19 a také lednový nárůst spotřební daně. K častějšímu domácímu pití během nouzového stavu se však přiznala pětina Čechů. […] Podle agentury Nielsen klesl v prvním pololetí v Česku prodej lihovin v gastronomii meziročně o 1,6 miliardy korun, prodej v obchodech se přitom zvýšil jen o 100 milionů Kč. […] Podle průzkumu pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR v době koronavirového nouzového stavu více pila alkohol téměř pětina lidí. Častěji větší spotřebu přiznali muži než ženy a mladší lidé od 18 do 35 let.

Mladá fronta DNES, 05.08.2020

Nalévají mladistvým nejvíce v republice, zjistili inspektoři

Jak složité je dostat se k alkoholu pro mladistvého? Česká obchodní inspekce v týdnu prověřila v Nýrsku a v Sušici dohromady jedenáct prodejců. „Ve čtyřech případech neplnoletým figurantům bez problémů nalili, anebo prodali láhev alkoholu,“ uvedl šéf České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Jan Řezáč. Že se zaměří právě na prodej alkoholu mladistvým, vzešlo podle Řezáče i z několika podnětů, které v poslední době inspektoři dostali. „Nešlo jen o malé pivo někde v kempu u řeky. V kempech je podle našich zjištění situace dobrá i přes zvýšený počet návštěvníků, kteří tam nyní jsou. Horší je to ve městech v nejrůznějších prodejnách smíšeného zboží, večerkách či obchodních řetězcích, ale i ve specializovaných prodejnách s alkoholem. Z nich si mladíci odnesli bez problémů i nápoje s poněkud vyšším obsahem alkoholu. V minulosti jsme zjistili i případy prodeje vodky či jiného tvrdého alkoholu neplnoletým v nejrůznějších provozovnách, včetně obchodních řetězců. To bylo naprosto alarmující,“ uvedl Jan Řezáč. […]Prodej alkoholu a tabáku mladistvým testovala Česká obchodní inspekce v celé republice už v prvním čtvrtletí letošního roku. Spojili to i s kontrolami na způsob nabídky a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Ze zveřejněných výsledků vyplývá, že inspektoři měli neplnoleté figuranty u 33 kontrol a v 26 případech jim prodejci alkoholický nápoj prodali nebo podali. „Porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek bylo v prvním čtvrtletí zjištěno v 81 případech v rámci celé České republiky. Nejčastějším zjištěním bylo, a to ve 42 případech, že prodejci neumístili zjevně viditelný text týkající se zákazu prodeje alkoholických nápojů osobám mladším 18 let,“ vysvětlil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Při kontrolách prodeje a skladování alkoholu a tabákových výrobků uskutečnila inspekce v prvním čtvrtletí roku 2020 celkem 1778 kontrol, v 940 případech zjistili pochybení. V Plzeňském a Karlovarském kraji dohromady v té době ze 160 kontrol problémy byly ve 110 případech, tedy v 68,6 procenta případů. To je nejvyšší počet zjištění porušení zákona při kontrolách v celé ČR.

Mladá fronta DNES, 03.08.2020


Zdroje:

newton media

podobné příspěvky

Kampaň | Alkohol a těhotné

Kampaň | Alkohol a těhotné

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze společně s podporou Ministerstva zdravotnictví ČR připravila kampaň na téma užívání alkoholu u těhotných a kojících žen. Cílem této kampaně je upozornit na rizika spojená s užíváním alkoholu v těhotenství milou a hlavně...

pokračovat ve čtení