Vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol, Miroslav Barták v rozhovoru s Tomášem Pavlíčkem

Kvě 21, 2021

Vedoucí Centra veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze a SZÚ, PhDr. Miroslav Barták, Ph.D. v rozhovoru s Tomášem Pavlíčkem na Radiožurnálu.

Podle Miroslava Bartáka může pondělní (17.5.2021) otevření zahrádek restaurací svádět lidi k nadměrnému užívání alkoholu. Varuje, že krátkodobé pozitivní prožitky z užití alkoholu mohou rázem vystřídat vážné problémy.

Miroslav Barták také uvádí, že během posledního roku, zatím co většina populace mírně omezila, nebo zůstala v konzumaci alkoholu beze změny, tak určitá část obyvatel České Republiky začala pít mnohem více. Tedy více rizikověji, častěji a začala také užívat mnohem větší objemy alkoholu. Tato skupina obyvatel může být aktuálně ve větším riziku, co se dopadů na zdraví a sociální život týče.

Nadměrné užívání alkoholu, závislost na alkoholu či užívání alkoholu v nevhodných situacích mohou kromě zdravotních rizik přinášet problémy i v řadě jiných oblastí. Užívání alkoholu má negativní dopady na pracovní i rodinný život. Snižuje pracovní výkon a ovlivňuje udržení si zaměstnání. Vysoce nebezpečné je užívání alkoholu v souvislosti s řízením motorových vozidel. Nadměrná konzumace alkoholu přináší komplikace v partnerském životě, které mohou vyústit až v domácí násilí. Nadužívání alkoholu snižuje schopnost řádné péče o děti či další blízké. Více informací o dopadech užívání alkoholu na každodenní život si můžete přečíst zde.

Celý rozhovor s PhDr. Miroslavem Bartákem, Ph.D. si můžete pustit zde.

podobné příspěvky

Kampaň | Alkohol a těhotné

Kampaň | Alkohol a těhotné

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze společně s podporou Ministerstva zdravotnictví ČR připravila kampaň na téma užívání alkoholu u těhotných a kojících žen. Cílem této kampaně je upozornit na rizika spojená s užíváním alkoholu v těhotenství milou a hlavně...

pokračovat ve čtení