Alkohol v českých tištěných médiích, rozhlase a televizi, výběr témat 16.-29. 8. 2020

Srp 31, 2020

Alkohol prodala dětem většina

Většina obchodníků ve východních Krkonoších, které v polovině srpna kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), prodala alkohol mladistvým. Z 39 prodejců jich alkohol lidem mladším 18 let prodalo 24, tedy 62 procent. Kontroloři se při dvoudenní akci zaměřili na turisty vyhledávaná střediska Žacléř, Mladé Buky, Horní Maršov a Svoboda nad Úpou. Figuranti byli ve věku 16 let. Prodejcům hrozí pokuta až milion korun.

Mladá fronta DNES, 29.08.2020

Vedení města Karlovy Vary reaguje na podněty místních k veřejnému pořádku během letního období

Vedení města Karlovy Vary reaguje na podněty místních k veřejnému pořádku během letního období. Připomínky se týkaly nevázané konzumace alkoholu přímo na ulici hlavně v nočních hodinách. Město proto podle tiskového mluvčího Jana Kopala pracuje na vydání vyhlášky, která by popíjení alkoholu na veřejnosti zamezila. Především na místech, kde obtěžuje nejvíc, v blízkosti škol a veřejných budov, na zastávkách, v lázeňských parcích a v centru města. Po hlučných skupinkách zůstává množství odpadků, nedopalků a rozbitých láhví. O podobě návrhu vyhlášky se diskutuje. Konečné slovo při schvalování návrhu bude patřit zastupitelstvu města.

Český rozhlas Plzeň, 28.08.2020

Zlikvidovali zabavený alkohol

V hradecké čističce celníci zlikvidovali dva a půl tisíce litrů piva, 64 litrů lihovin a 122 lahví dalších lihovin různých objemů, které zabavili v předchozích letech při kontrolách dodržování zákona o povinném značení lihu a zákona o spotřebních daních. Lihoviny pocházely z provozoven nebo je zabavili při nelegální přepravě, v případě piva i v nelegální výrobě.

Mladá fronta DNES, 27.08.2020

Rozmohl se nám tady takový nešvar aneb Nezodpovědní řidiči

V neděli opilý řidič renaultu narazil v Úpici do plotu a stejně jako řidič pick-upu, který o den později v Hradci Králové dokonce srazil 78letého cyklistu, z místa nehody ujel. Obdobných případů v Královéhradeckém kraji v posledních dnech přibývá a často v nich navíc figuruje alkohol. Muže, který ve středu odpoledne v Novém Bydžově svým vozem naboural superba a ujel, policie dopadla. Měl 3,58 promile alkoholu v dechu. Mezi rekordmany se pak nejspíš rozhodl zařadit opilý šestadvacetiletý mladík, který v neděli za volantem octavie v Hradci Králové nedal přednost v jízdě fabii a po střetu s ní zmizel. Policie ho po 15 minutách dostihla. Při opakované zkoušce měl dokonce smrtelných 4,17 promile alkoholu v dechu! Někteří řidiči stále nepochopili, že nezodpovědnost, drogy a alkohol za volant nepatří a je špatně, že stát doposud nenašel účinnou zbraň, jak s tímto nešvarem a potenciálními vrahy na silnicích zatočit. Speciální detektory alkoholu, které by řidičům při vyšší „hladince“ znemožnily nastartovat, zřejmě ještě nějaký čas do povinné výbavy aut patřit nebudou. Prozatím by tedy mohly pomoci přísnější postihy. Ať už pro ty, kteří od nehody ujedou, tak i pro hazardéry, které od řízení v drogovém či alkoholovém opojení doposud nic neodradilo. Proč se neinspirovat třeba v sousedním Polsku? Nehody v opilosti se tam trestají doživotním zákazem řízení.

Rychnovský deník, 28.08.2020

Opilé nás nedostanou, tvrdí Zdeněk Baloun

Zdeněk Baloun z Havlíčkova Brodu vydržel bez pití alkoholu víc než čtvrt století a věří, že to tak bude nadosmrti. Je členem takzvaného Klusu neboli Klubu lidí usilujících o střízlivost. Cílem klubu je pomáhat bývalým pacientům protialkoholních léčeben poprat se se závislostí a vydržet abstinovat. Hymna klubu zní: „Už toho bylo dost, naše loď dobrý kurz má. Opilé nás už nedostanou.“ […] Podle Zdeňka Balouna si závislost nevybírá. „U nás se sejdou lidé jak manuálně pracující, tak ženy v domácnosti i lidé s vysokoškolským titulem […],“ vysvětluje havlíčkobrodský abstinent. Pobyt v léčebně pro alkoholově závislé není podle Zdeňka Balouna žádná hanba. „Společnost paradoxně toleruje opilce, ale na lidi, kteří projdou léčbou, se dívá skrz prsty. Webové stránky našeho klubu klushb.estranky. cz je dobrý začátek pro lidi, kteří se potýkají s nějakou závislostí, touží přestat a nechtějí v tom být sami,“ radí Zdeněk Baloun. V brodském Klusu jsou vítáni i lidé, co se nikdy neléčili, nemají s alkoholem problém, ale je jim abstinence sympatická a myslí si, že správné je nepít. „Pro závislé na alkoholu je největší problém volný čas. Aby je to nelákalo posadit se do hospody, je potřeba mít nějaký zájem. Většině našich členů pomáhá nějaký druh umění. Fotografie, obrazy nebo třeba psaní. Naše výtvory vystavu­jeme na staré radnici v Havlíčkově Brodě nebo na našich webových stránkách,“ dodává Zdeněk Baloun.

Pelhřimovský deník, 26.08.2020

Soudkyně odmítla, že by řídila opilá

Mostecký soud se v úterý začal zabývat případem, v němž hlavní roli hraje místopředsedkyně ústeckého krajského soudu Markéta Lehká. Obžaloba ji viní, že řídila pod vlivem alkoholu. Policisté jí při dechové zkoušce loni v prosinci naměřili 1,8 promile. Obžalovaná odmítá, že by před jízdou pila, krevní test tehdy odmítla. Ženě hrozí až rok vězení. „Celé záležitosti je mi nesmírně líto, je mi nepříjemná. Jde ale o jedno velké nedorozumění, pod vlivem alkoholu jsem neřídila,“ zdůraznila obžalovaná na úvod zhruba hodinové výpovědi před soudem, při které podrobně popsala, co zkoušce na alkohol předcházelo. V ten den prý měla hodně práce se soudní agendou, byla unavená a necítila se dobře. Po práci jela domů a odvezla syny na trénink. Před zpáteční cestou si prý vzala 40 až 50 kapek bromhexinu, který užívá, když má problémy s hlasivkami. Během jízdy pak její vůz zastavila hlídka. Policistovi se nezdál styl jízdy řidičky, vůz podle něj na silnici kličkoval a vjížděl do protisměru. Lehká připustila, že se řízení nevěnovala, jak by měla, protože synové na zadních sedačkách zlobili, tak se na ně otáčela. „Kluci byli rozjívení, jak jsem na ně křičela, dostala jsem záchvat kašle a několikrát jsem si stříkla stopangin,“ hájila se. Zasahující policista podle svých slov nejprve přivolal kolegy, aby dovezli přístroj na dechovou zkoušku, poté vůz obžalované zastavil. „Cítil jsem zápach alkoholu v autě. Řidičku jsem proto vyzval, aby vystoupila. Na dotaz, zda pila alkohol, uvedla, že požila léky,“ vypověděl policista. Také další dva policisté zmínili, že z dechu řidičky cítili alkohol a také že její chování a chůze svědčily o tom, že alkohol požila. Výsledek první dechové zkoušky provedené v 17.28 hodin byl 1,8 promile a u druhé, provedené o pět minut později, byla hodnota 1,75 promile. „Jednoznačně šlo o alkohol, k tomu není co více dodat,“ zdůraznil znalec obžaloby Jiří Fišer. Zároveň připustil, že u stopanginu je možné, že koncentrace sledovaných látek vyletí strmě nahoru, stejně rychle však padají dolů. „U druhé zkoušky by tak byla hodnota již mizivá,“ podotkl znalec. […]

Právo, 26.08.2020

Opilec si lehl pod vlak

Více štěstí než rozumu měl opilý Slovák, který v sobotu brzy ráno ležel v kolejišti u Hradce u Stodu. „Strojvedoucí vlaku ve 4:19 hodin zpozoroval v kolejišti ležícího muže. Začal hned brzdit a houkat. Muž v kolejišti naštěstí zareagoval a posunul se mezi koleje,“ popsala dramatické chvíle mluvčí policie Dana Ladmanová. Vlak už ale na krátké vzdálenosti nešlo zastavit, a tak nad ležícím mužem projel. „Zastavil až za ním. Muž, ročník 1983, naštěstí vyvázl jen s lehkým zraněním. Záchranáři jej převezli do nemocnice ve Stodu,“ uvedla Ladmanová. Ještě předtím se však cizinec podrobil dechové zkoušce. Přístroj naměřil 1,75 promile alkoholu.

Plzeňský deník, 24.08.2020

Muž hrozil výbuchem budovy. Policie evakuovala 20 lidí

Osmačtyřicetiletý muž z Královédvorska vyhrožoval v pondělí na zákaznické telefonní lince, že vyhodí do vzduchu budovu mobilního operátora v Hradci Králové. Vygradovaly tím jeho dlouhodobé neshody kvůli poskytování mobilních služeb. Policisté ho vypátrali na Královédvorsku. Muž byl pod vlivem alkoholu, při dechové zkoušce nadýchal přes dvě promile alkoholu a skončil v policejní cele. Jakmile vystřízlivěl, začal svého činu litovat. Policejní komisař proti němu zahájil trestní stíhání a obvinil ho z přečinu šíření poplašné zprávy. Muži hrozí až tři roky odnětí svobody. Policisté z budovy evakuovali dvacet osob. Objekt prohledal policejní psovod se služebním psem vycvičeným na vyhledávání výbušnin. Při prohlídce nebyla zjištěna žádná výbušnina.

Krkonošský deník, 20.08.2020

Kuriozita: popíjející muž strážníkům udal sám sebe

V úterý odpoledne vyjížděli strážníci prověřit telefonické oznámení o skupince mužů, která konzumuje alkohol na místě, kde to není povoleno. Vyslaná hlídka zkontaktovala oznamovatele. Ten označil čtveřici mužů bez domova, kteří konzumovali alkoholické nápoje před obchodem, kde to zakazuje vyhláška města. „Jelikož i dotyčný oznamovatel popíjel pivo, tak i on se dopustil přestupkového jednání. Všichni pánové včetně oznamovatele byli hlídkou poučeni o platnosti vyhlášky města, která popíjení alkoholu na tomto místě zakazuje,“ uvedla mluvčí prostějovských strážníků Tereza Greplová. Celá byla záležitost postoupena příslušnému správnímu orgánu k dořešení. Ten má možnost za porušení vyhlášky uložit pokutu do výše sto tisíc korun.

Prostějovský týden, 19.08.2020


Zdroje:

newton media

podobné příspěvky

Kampaň | Alkohol a těhotné

Kampaň | Alkohol a těhotné

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze společně s podporou Ministerstva zdravotnictví ČR připravila kampaň na téma užívání alkoholu u těhotných a kojících žen. Cílem této kampaně je upozornit na rizika spojená s užíváním alkoholu v těhotenství milou a hlavně...

pokračovat ve čtení