Univerzita Karlova spustila kampaň „Stop alkoholu v těhotenství“

Zář 10, 2020

Nadměrná konzumace alkoholu v těhotenství s sebou může přinášet závažné zdravotní důsledky pro zdraví. Ohroženo je nejen zdraví nastávající maminky, ale především zdraví jejího nenarozeného dítěte.

Karlova Univerzita u příležitosti Mezinárodního dne Fetálního alkoholového syndromu (9. září) spustila kampaň „Stop alkoholu v těhotenství“ upozorňující na rizika vyplývající z nadměrného pití alkoholu v těhotenství. Součástí kampaně jsou informační univerzitní stánky, webové stránky, komunikace na sociálních sítích a přednášky pro veřejnost.

V České republice se každoročně narodí až 3 000 dětí s tzv. poruchami fetálního alkoholového spektra (FASD, Fetal alcohol syndrom disorders), jak upozorňuje kampaň. Součástí tohoto spektra poruch je i Fetální alkoholový syndrom (FAS). Fetální alkoholový syndrom se projevuje „dysmorfickými změnami v obličeji, mikrocefalií, mentální retardací a poruchami chování. Mohou být přítomny i vrozené vady srdce a jiných orgánů. Příznaky v rámci FASD jsou mírnější, jedná se především o specifické poruchy učení, vývojové poruchy řeči, problémy s učením a soustředěním.“, jak upozorňuje jeden z protagonistů kampaně.

Kampaň startuje 9. září 2020 v 9 hod. Navštívit můžete například Informační stánek 2. lékařské fakulty UK umístěný v Obchodním centru Quadrio na Národní třídě v Praze. Určitě se podívejte i na zajímavé webové stránky kampaně: www.ceskoajakdal.cz, kde se nejen seznámíte s aktuálními fakty, ale můžete se zapojit i do znalostní soutěže.

Kampaň probíhá s podporou Ministerstva zdravotnictví České republiky, Státního zdravotního ústavu, Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR a národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové, Národního ústavu duševního zdraví, iniciativy Suchej únor a dalších.

Do souvisejících aktivit se rovněž zapojilo Centrum veřejného zdraví se zaměřením na alkohol Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.

 


Zdroje:

Univerzita Karlova. (2020, 8. září). Univerzita Karlova spouští informační kampaň „Stop alkoholu v těhotenství“ [tisková zpráva].

podobné příspěvky

Zdravotní varování na obalech alkoholických nápojů

Zdravotní varování na obalech alkoholických nápojů

Spotřebitelé mají právo rozhodovat se informovaně o produktech, které kupují, a je povinností veřejných institucí zajistit, aby tak mohli činit. Značení alkoholických nápojů může být považováno za součást komplexní strategie poskytování informací a vzdělávání...

číst více