Neexistuje žádná bezpečná úroveň konzumace alkoholu pro zdraví mozku

Kvě 24, 2021

Žádná dávka alkoholu není bezpečná. Dokonce i občasné užívání alkoholu může mít vliv na zdraví našeho mozku.

Nová britská studie, které se účastnilo 25 378 lidí, odhalila, že s občasným pitím alkoholu je spojen úbytek šedé hmoty mozkové. Nepříznivé účinky na funkci mozku jsou tak mnohem rozšířenější, než se dříve předpokládalo.

Citlivější na tyto změny mohou být jedinci, kteří pijí příliš často nebo mají vysoký krevní tlak a BMI. Dle tohoto výzkumu může alkohol až za 0,8 % úbytku šedé hmoty mozkové – to se může zdát jako malé číslo, nicméně v porovnání s jinými vlivy, jako je například kouření, měl alkohol nejvyšší hodnoty.

Spotřeba alkoholu byla lineárně a negativně spojena s indexy zdraví mozku ve většině případů.  Byly také pozorovány další škodlivé účinky spojené s objemem alkoholu a častého nárazového pití. Neexistoval žádný důkaz, že účinky alkoholu na zdraví mozku lze rozlišit podle typu alkoholického nápoje. Není tedy žádný rozdíl mezi vínem, pivem nebo destilátem. Z výzkumu také vyplývá, že užívání alkoholu zasahuje také kognitivní funkce mozku.

Škodlivé účinky pití se zdají být větší než jiné ovlivnitelné faktory, proto vědci upozorňují na přehodnocení současných pokynů pro pití s nízkým rizikem tak, aby zároveň zohlednily účinky alkoholu na zdraví mozku.

*studie ještě neprošla recenzním řízením


Topiwala, Anya & Ebmeier, Klaus & Maullin-Sapey, Thomas & Nichols, Thomas. (2021). No safe level of alcohol consumption for brain health: observational cohort study of 25,378 UK Biobank participants. 10.1101/2021.05.10.21256931.

podobné příspěvky

Zdravotní varování na obalech alkoholických nápojů

Zdravotní varování na obalech alkoholických nápojů

Spotřebitelé mají právo rozhodovat se informovaně o produktech, které kupují, a je povinností veřejných institucí zajistit, aby tak mohli činit. Značení alkoholických nápojů může být považováno za součást komplexní strategie poskytování informací a vzdělávání...

číst více