Užívání tabáku a alkoholu v české populaci v roce 2019: Státní zdravotní ústav ČR vydal novou výzkumnou zprávu

Čvn 4, 2020

Stejně jako v předchozích letech i letos vydává Státní zdravotní ústav České republiky (SZÚ ČR) publikaci Užívání tabáku a alkoholu v České republice 2019 shrnující poznatky o užívání tabáku a alkoholu v české populaci.

Pravidelný monitoring poznatků ohledně užívání tabáku a alkoholu v populaci je důležitý nejen z hlediska doplnění statistických údajů, ale i pro plánování opatření pro ochranu zdraví společnosti a pro potřeby plánování intervencí v oblasti prevence a léčby problémů spojených s tabákem a alkoholem.

V publikovaném dokumentu se můžete dočíst, že časté pití alkoholu se v minulém roce týkalo až 17,4 % respondentů účastnících se výzkumu, přičemž častěji se pití alkoholu denně nebo obden týkalo mužů (25 %) než žen (10,2 %). Časté pití nadměrných dávek alkoholu se týkalo celkem 15,9 % respondentů a častěji mužů než žen (23,0 % vs. 9,1 %). Pití nadměrných dávek alkoholu při jedné příležitosti je významným ukazatelem problémů s alkoholem.  Od alkoholu minulý rok zcela abstinovalo celkem 10,3 % respondentů. Muži častěji preferují jako alkoholický nápoj pivo a ženy naopak víno.

Průměrná roční spotřeba alkoholu v České republice byla minulý rok 8,8 litrů čistého alkoholu na hlavu (bez zahrnutí abstinentů), přičemž muži měli významně vyšší spotřebu alkoholu než ženy (12,1  vs. 5,4 litrů čistého alkoholu). Celkem 7,9 % respondentů splňovalo kritéria pro rizikové pití a 9,3 % pro škodlivé pití alkoholu.


Zdroje:

Csémy, L., Dvořáková, Z., Fialová, A., Kodl, M., Malý, M., & Skývová, M. Užívání tabáku a alkoholu v České republice 2019 , Výzkumná zpráva. SZÚ, 2020 (www.szu.cz).

podobné příspěvky

Kampaň | Alkohol a těhotné

Kampaň | Alkohol a těhotné

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze společně s podporou Ministerstva zdravotnictví ČR připravila kampaň na téma užívání alkoholu u těhotných a kojících žen. Cílem této kampaně je upozornit na rizika spojená s užíváním alkoholu v těhotenství milou a hlavně...

pokračovat ve čtení